Home

About Us

Provincials

Schedules

Sevens

Scholarships

Zone Contacts

Provincials 2014 - Results
main-2017-33.jpg

 

AAA - Day One FINAL   AAA - Day One FINAL
1 Shawnigan Lake 34   2 St. George's 50
16 Gleneagle 0   15 Semiahmoo 6
             
3 Oak Bay 33   4 Robert Bateman 53
14 Cowichan 5   13 South Kamloops 12
             
5 Lord Byng 22   6 Earl Marriott 43
12 Lord Tweedsmuir 3   11 Handsworth 15
             
7 G.P. Vanier 12   8 Kelowna 18
10 Carson Graham 36   9 Yale 20
             
AAA - Day Two FINAL   AAA - Day Two FINAL
G.P. Vanier 16   Kelowna 20
Semiahmoo 8   Gleneagle 14
             
Handsworth   20   Lord Tweedsmuir 35
Cowichan 5   South Kamloops 8
Quarter Finals FINAL   Quarter Finals FINAL
Shawnigan Lake                                       26   St. George's 32
Yale 20   Carson Graham 17
             
Robert Bateman 10   Oak Bay 19
Lord Byng 21   Earl Marriiott 13
             
AAA - Day Three FINAL   AAA - Day Three FINAL
Robert Bateman 29   Earl Marriott 17
Yale 10   Carson Graham 5
             
G.P. Vanier 33   Kelowna 24
Handsworth 14   Lord Tweedsmuir 12
             
Cowichan 0   South Kamloops 12
Semiahmoo 27   Gleneagle 24
Semi Finals - 6:00pm FINAL   Semi Finals - 4:30pm FINAL
Shawnigan Lake 35   St. George's 51
Lord Byng 13   Oak Bay 3
             
AAA - Day Four     Most Sportsmanlike Team Award:

Commissioner’s XV

 

15th / 16th Place FINAL  
Cowichan 19  
South Kamloops 26  
13th / 14th Place FINAL  
Semiahmoo 24  
Gleneagle 12  
11th / 12th Place FINAL  
Handsworth 22  
Lord Tweedsmuir 36  
9th / 10th Place FINAL  
G.P. Vanier 5  
Kelowna 0  
7th / 8th Place FINAL  
Carson Graham 22  
Yale 40  
5th / 6th Place FINAL  
Earl Marriott 6  
Robert Bateman 32  
Bronze Medal Game - 1:00pm FINAL  
Oak Bay 14  
Lord Byng 35  
Championship Final - 4:00pm FINAL  
St. George's 15  
Shawnigan Lake 12  
             
AA - Day One FINAL   AA - Day One FINAL
1 Rockridge 38   2 Collingwood  42
16 Sir Charles Tupper 10   15 R.E. Mountain 24
             
3 Brentwood College 50   4 St Michael's University 47
14 Glenlyon Norfolk 20   13 Frances Kelsey 12
             
5 D.W. Poppy 24   6 Hugh McRoberts 26
12 L.V. Rogers 12   11 Rick Hansen 14
             
7 G.W. Graham 27   8 Kalamalka 10
10 Mulgrave 38   9 Southridge 39
             
AA - Day Two FINAL   AA - Day Two FINAL
Rockridge 46   Collingwood 32
Southridge 3   Mulgrave 12
             
St. Michaels University 47   Brentwood Colleged 9
D.W.Poppy 0   Hugh McRoberts 10
Quarter Finals FINAL   Quarter Finals FINAL
G.W. Graham 10   Abbotsford Secondary 7
R.E. Mountain 10   Sir Charles Tupper 55
   R.E.Mountain advance on tiebreak          
Rick Hansen 14   L.V. Rogers 7
Glenlyon Norfolk 25   Frances Kelsey 12
             
AA - Day Three FINAL   AA - Day Three FINAL
D.W. Poppy 0   Brentwood College 10
Southridge 20   Mulgrave 12
             
Glenlyon Norfolk 15   Frances Kelsey 14
R.E. Mountain 15   Sir Charles Tupper 23
   R.E.Mountain advance on tiebreak          
Rick Hansen 34   L.V. Rogers 14
W.W. Graham 10   Abbotsford Secondary 5
Semi Finals - 3:00pm FINAL   Semi Finals - 1:30pm FINAL
Rockridge 20   Collingwood 38
St. Michaels University 17   Hugh McRoberts 5
             
AA - Day Four     Most Sportsmanlike Team Award:

Commissioner’s XV



 

15th / 16th Place FINAL  
G.W. Graham 48  
Abbotsford Secondary 14  
13th / 14th Place FINAL  
Rick Hansen 20  
L.V. Rogers 14  
11th / 12th Place FINAL  
Glenlyon Norfolk 14  
Frances Kelsey 36  
9th / 10th Place FINAL  
R.E. Mountain 26  
Sir Charles Tupper 24  
7th / 8th Place FINAL  
Brentwood College 27  
D.W. Poppy 19  
5th / 6th Place FINAL  
Mulgrave 19  
Southridge 24  
Bronze Medal Game - 11:30pm FINAL  
Hugh McRoberts 12  
St. Michaels University 5  
Championship Final - 2:30pm FINAL  
Collingwood 15  
Rockridge 28